معیارهای انتخاب یک بارکدخوان مناسب

/ / بلاگ
معیار انتخاب یک بارکد مناسب

قصد داریم یک راهنمای سریع برای انتخاب بارکدخوان به شما ارائه داده و در آن از معیارهای انتخاب یک بارکدخوان مناسب صحبت کنیم. می‌دانید که استفاده از بارکداسکنرها در کسب پ کارها بسیار بیش از پیش شده و دیگر عملا گرفتن موجودی انبار و دیگر کارهای این چنینی بدون این دستگاه خیلی سخت پیش می‌رود. آیا شما هم به دنبال خرید بهترین جنس بازار برای کسب و کارتان هستید؟ از ویژگی‌های یک بارکد خوان درجه یک باخبر نیستید؟ پس حتما تا آخر محتوا همراه ما باشید.

معرفی بارکد خوان و کاربرد آن

از بارکد‌ها عموما برای رمزنگاری‌ و ثبت اطلاعات محصول به صورت رمز استفاده استفاده می‌کنند تا به بوسیله بارکد خوان به راحتی خوانده شود. اطلاعات مربوط به هر کالا در یک سیستم نرم‌افزار‌ی ثبت می‌شود و این اطلاعات شامل قیمت، سیستم انبارداری و غیره می‌شود.

دستگاه-بارکد-خوان

به طور کلی دو دسته اصلی بارکد با نام‌های بارکدهای خطی و بارکد دوبعدی داریم و اطلاعات ذخیره شده در هر بارکد بسته به نیاز کسب و کارها و نوع سیستم می‌تواند ساده یا پیچیده باشد. مثلاً حجم اطلاعات ذخیره شده در بارکدهای دو بعدی بسیار بیشتر از بارکدهای خطی است. شناخته ترین بارکد دوبعدی را تقریباً همگی می‌شناسید، QR کدهایی که این روزها همه جا مشاهده می‌شوند!

بارکدخوان دستگاهی است که اطلاعات ذخیره شده در بارکدها را رمزگشایی می‌کند و در سیستم نرم‌افزاری ذخیره می‌کند. شیوه کار بارکد خوان به این صورت است که با تاباندن نور قرمز به خط‌های سیاه و سفید بارکد اطلاعات موجود در آنها را اسکن کرده و در سیستم نشان می‌دهد.

عموما بارکداسکنرها به چهار نوع تقسیم می‌شوند که در ادامه به تفکیک کاربرد هریک را بررسی‌ می‌کنیم.

انواع بارکد اسکنر

بارکد خوان قلمی

این نوع محصول به شکل قلم و خودکار طراحی شده‌اند و نوک آنها حسگر حساس به نور قرار دارد. نوک این دستگاه روی میله‌های بارکد کشیده و بارکد خوانده می‌شود. این نوع بارکد اسکنر معمولا ارزان قیمت هستند و برای کسب و کارهای تازه یا انبارها بسیار کاربردی‌اند.

بارکدخوان قلمی

بارکد خوان لیزری

این نوع بارکدخوان را می‌توان محبوب‌ترین بارکد خوان موجود در بازار دانست. این دستگاه توانایی اسکن بارکد از فاصله 15 الی 80 سانتی‌متری دارد و برای فروشگاه‌های خرده‌فروشی که در نقطه فروش صورتحساب را به مشتری ارائه می‌دهند کاربرد بسیاری دارد.

بارکدخوان لیزری

بارکد خوان CCD

این نو اسکنر بر خلاف دستگاه های لیزری و قلمی متکی به نور داخلی نیستند و دقت بالایی هم دارند. در بارکد خوان سی‌سی‌دی حسگرهای نوری در یک ردیف قرار گرفته‌اند که باهم مانند یک حسگر حساس به نور واحد عمل می‌کنند. برای فروشگاه‌ها و کسب و کارهایی که از نزدیک با بارکد کالا تماس دارند گزینه خوبی است و کاربرد بسیاری دارد.

بارکد خوان CCD

از مهم‌ترین کاربردهای انواع‌ این کالاها می‌توان به مدیریت دارایی‌ها و اموال، کنترل موجودی کالاها، مدیریت فعالیت‌ها و عملیات انبار، ردیابی محصولات و غیره اشاره کرد.

بیشتر بدانید: بارکد خوان های مناسب برای فروشگاه کدامند؟

نکات خرید و انتخاب یک بارکدخوان مناسب

برای خرید و انتخاب بارکد خوان مناسب هر محیط لازم است نکاتی را بدانید و طبق آنها انتخاب خود را انجام دهید تا در نهایت از بارکد خوان نهایت رضایت را داشته باشید. به همین منظور مواردی که ممکن است برای انتخاب بهتر کمک‌تان کند را بیان می‌کنیم.

● بارکد خوان را برای چه محیطی خریداری می‌کنید؟

برخی از انواع بارکد خوان در نور طبیعی آفتاب و نور کم به خوبی‌ اسکن کرده و اختلالی در فرآیند خواندن پیش نمی‌آید. پس اگر در شرایط محیطی نور کم کار می‌کنید حتما از این نوع بارکد خوان‌ها خریداری کنید تا کارها به خوبی پیش رفته و از این نظر مشکلی پیش نیاید.

● از بارکدخوان هرچند وقت یک‌بار و به چه میزان استفاده می‌شود؟

خیلی مهم است که چه مدت با دستگاه کار می‌کنید‌. اگر کار طولانی مدت دارید لازم است ملاحظاتی مانند قدرت باتری و بی‌سیم بودن بارکد خوان رعایت شوند. برخی از بارکد ریدرها قادر هستند 60 تصویر در ثانیه و حتی بیشتر را اسکن کنند. بنابراین اگر نیاز به اسکن صدها یا هزاران بارکد در طول روز دارید حتما باید یک دستگاه قوی و باکیفیتی تهیه کنید که روند کار کند نشود.

● با چه نوع سمبولوژی بارکدی کار می‌کنید؟

اسکنرهای یک بعدی قادر به اسکن بارکدهای دو بعدی نیستند در حالی که از نوع دو بعدی می‌توانند هم تک خطی و هم دوبعدی را اسکن کنند و اگر بارکدهای ناقص و کم‌رنگ دارید لازم است محصولی انتخاب کنید که توانایی‌ اسکن این مدل بارکدها را داشته باشد. با توجه به نیاز یک مدل از دستگاه های فوق را انتخاب و خرید بارکد خوان مناسب را انجام دهید.

● بارکد را از چه فاصله‌ای استفاده می‌کنید؟

این محصولات به دو مدل بی‌سیم و سیمی دسته‌بندی می‌شوند. اگر ابعاد، وزن و موقعیت کالا برای شما محدودیت ایجاد نکنند می‌توانید از انواع سیم‌دار استفاده کنید و اگر از لحاظ موارد ذکر شده محدودیت دارید لازم است اسکنر بی‌سیم تهیه کنید. البته برد و حافظه های بیسیم هم با هم متفاوت است که باید طبق کاربردی که از آن انتظار دارید، یک نوع را انتخاب کنید. مثلاً برای انبارهای بزرگ با کالای زیاد نیاز است یک اسکنر با حافظه قوی خریداری کنید.

معیار انتخاب بارکدخوان

● آیا در طولانی مدت قصد استفاده از RFID دارید؟

امروزه فناوری‌های زیادی در خدمت بشر آمده‌اند و NFC و RFID دو نمونه از آنها هستند. به همین دلیل ابزارهای موجود در بازار هم به طبع از فناوری‌ها به روز رسانی شده‌اند‌. مثلاً برخی از اسکنر‌ها هستند که علاوه بر بارکد امکان خواندن تگ‌های NFC و RFID را هم دارند. حتی می‌توان ماژول خواندن RFID را به اسکنرها اضافه کرد. بنابراین اگر در آینده قصد تغییر سیستم شناسایی و ردیابی خود به RFID را دارید برای بهینه‌سازی در هزینه‌های آتی می‌توانید از این نوع اسکنرها خریداری کنید.

● رطوبت و دمای محیط چقدر است؟

اگر در محیط‌های مرطوب و آلوده بارکد اسکن می‌کنید لازم است در محدوده ای‌پی اسکنر باشد‌. ای‌پی در واقع یک نشانگر عددی دو رقمی است که رقم اول نشانه مقاومت در برابر ذرات جامد گرد و غبار و رقم دوم نشانه درجه حفاظت در برابر نفوذ آب است و رتبه بندی عدد اول بین یک تا شش (از کمترین مقاومت به بیشترین) است و عدد دوم بین یک تا هشت است. مهم است دمای محیطی که در قرار است آنجا از اسکنر استفاده کنید در محدوده دمایی باشد که روی دیتاشیت اسکنر ثبت شده است. در این صورت می‌توانید بدون مشکل بارکدها را قرائت کنید. اکثر اسکنرها می‌توانند در محدوده دمایی منفی 20 تا مثبت 70 درجه بارکد قرائت کنند.

● پایه و نگهدارنده نیاز دارید؟

این محصولات لوازم جانبی زیادی دارند که می‌توانید طبق نیاز هر یک را خریداری کنید. از مهم‌ترین اکسسوری های مورد نیاز هر اسکنری پایه نگهدارنده است. پایه علاوه بر اینکه اسکنر را از آسیب و ضربه حفاظت می‌کند می‌تواند با فعال شدن حالت اتوماتیک بدون در دست گرفتن عمل خواندن را انجام دهد.

معیار انتخاب بارکدخوان

مزایا ‌و معایب سیستم بارکدخوانی

  • استفاده از سیستم اسکن بارکد بهره‌وری را به طور چشمگیری افزایش داده و باعث بهبود و بازدهی کاری شده است.
  • هر زمانی نیاز به بازیابی اطلاعات باشد در کسری از ثانیه تمام اطلاعات مربوط به کالاها بازیابی می‌شوند.
  • استفاده از سیستم راحت است و آموزش آن در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود.
  • از آنجایی که این سیستم بسیاری از امور را مدیریت کرده و شیوه کار آنها را بهبود بخشیده است، احساس نیاز به نیروی انسانی کمتر شده و در نتیجه برای صاحبان کسب و کار پر سود خواهد بود و حتی می‌تواند باعث توجه بهتر پرسنل به دیگر امور شود.
  • این سیستم دقت بالایی دارد و امکان خطای آن کم و همین باعث کاهش خطاهای انسانی هم می‌شود.

معایب سیستم بارکدخوان

  • قیمت برخی از مدل‌ها بالا است و همین قیمت بالا می‌تواند باعث شود که مدیران کسب و کارهای بزرگ برای تهیه آن متحمل هزینه‌های زیادی شوند.
  • بسیاری از عملیات‌های انبار داری با کمک آنی انجام می‌شود. اگر تولید کننده بارکدی به محصولات نزند کار تولید بارکد برای هر وسیله می‌تواند پروسه‌ای زمان بر و پرهزینه باشد.
  • استفاده برای کسب و کارهای کوچک توجیح اقتصادی ندارد ‌و باعث نارضایتی صاحبان این مشاغل شده است.

کلام آخر

در این محتوا درباره‌ی انواع‌ بارکدخوان‌ها و کاربرد هریک صحبت کردیم. نکات لازم و ضروری برای انتخاب یک دستگاه مناسب را بررسی کرده و هر یک را توضیح دادیم تا شما با خیال راحت و دلایل کافی یک جنس درجه یک خریداری کنید‌.
همه‌چیز بستگی به نوع کسب و کار شما دارد. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره انتخاب محصول و خرید به تیم مشاوره و پشتیبانی سایت فناوران پیام دهید‌. پس از مقایسه انواع‌ بارکد اسکنر و بررسی قیمت و مزایا و قابلیت‌های هر یک انتخاب نهایی و سفارش‌تان را ثبت کرده و یک تحول بزرگ در کارتان ایجاد کنید.

مطلب پیشنهادی: نقد و بررسی سیستم های برتر سفارش‌گیری چاپ

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP